W trakcie 27 kolejek A-League między słupkami wydarzyło się sporo nietypowych parad, spektakularnych obron i znaczących dla tabeli popisów bramkarzy. Nie mogło zabraknąć Filip Kurty! Przy zachowaniu chronologii wymieniamy 10 najlepiej obronionych strzałów w sezonie zasadniczym 2018/2019.
Jamie Young kontra Glory [kolejka 3]
Gdyby po trzeciej kolejce zdobywca statuetki Dolan Awards dla najlepszego bramkarza z sezonu poprzedzjącego pojawienie się Filipa Kurty wyjechał na wakacje, to prawdpodobnie w maju wciąż byłby autorem najbardziej spektakularnej parady w czternastej edycji A-League. „Kiedy robisz taką obronę, to wiesz, ile kryje się za nią pracy na treningach.” – powiedział Young dla The Courier-Mail. I stał się paradoks. 71 straconych goli w sezonie przez Roar umieściło go na drugiej lokacie pod względem najczęściej wyjmujących piłkę z siatki bramkarzy w historii A-League, co nie przeszkodziło w internetowym głosowaniu fanów wygrać ranking na paradę roku.
Prawdopodobnie najlepsza interwencja na linii bramkowej, jaka miała miejsce w ten weekend, ale nikt jej nie widział, bo wydarzyła się w Australii. Jamie Young (@brisbaneroar) gasi dwa razy Andy'ego Keogha (@PerthGloryFC).#PERvBRI 2:1 #ALeaguePL #RoarAsOne #OneGlory #WeszloFM pic.twitter.com/sSljgSJI4b
— Tomasz Mielczarek 🇦🇺🇵🇱 (@tom_mielczarek) 3 listopada 2018
Paul Izzo kontra Glory [kolejka 4]
Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje nie tylko na drogach. Dla Paula Izzo (@AdelaideUnited) wszyscy stanowią zagrożenie pod jego bramką. Rywale i kumple z drużyny.
— Tomasz Mielczarek 🇦🇺🇵🇱 (@tom_mielczarek) 13 listopada 2018
Obrona 4 kolejki A-League🇦🇺 wydarzyła się w trakcie #ADLvPER (0:2).#ALeaguePL #AUFC #WeszloFM pic.twitter.com/XFippzTEke
Glen Moss kontra Roar [kolejka 7]
35-letni golkiper na przestrzenii 27 kolejek ani razu nie pokazał, że okres ochronny przed emeryturą nie obowiązuje w jego przypadku.
What a stop from 35-year-old Glen Moss!
— Hyundai A-League (@ALeague) 10 grudnia 2018
He takes out Save of the Round 💪 pic.twitter.com/pqZgTScbE4
Eugene Galekovic kontra Wanderers [kolejka 10]
Australijskie powietrze najwyrażniej dobrze służy w staniu między słupkami, bo 37-letni golkiper rozegrał jedną ze swoich najlepszych edycji na przestrzenii 14 lat spędzonych w A-League. W maju zdecydował się zakończyć bramkarską karierę na boisku po 288 występach w australijskiej lidze, 83 czystych kontach, dwóch mistrzostwach sezonu zasadniczego, dwóch tryumfach w Wielkim Finale, dwóch mundialach i jednym Pucharze Azji w roli rezerwowego.
"Have we just seen the save of the season?"
— Hyundai A-League (@ALeague) 2 stycznia 2019
Well, it's won Save of the Round! Congratulations, HUGEne Galekovic 👏#SummerofHeroes #WSWvMCY #ALeague pic.twitter.com/YkuzC3CGy2
Lawrence Thomas kontra Wanderers [kolejka 11]
Bohater play-offów sprzed roku znów musiał ratować Victory z wielu kłopotów, które prowokowali jego koledzy z obrony. Pewność między słupkami została doceniona przez Grahama Arnolda majowym powołaniem na mecz z Koreą Południową. Dla 27-letniego bramkarza był to powrót na reprezentacyjne radary po dekadzie, gdy znalazł się w szerokim składzie kadry do lat 20.
Lawrence Thomas wins Save of the Round for Round 11 with this low stop against @wswanderersfc to deny Bruce Kamau. 👏👏👏 pic.twitter.com/UtUAxGtuZ8
— Hyundai A-League (@ALeague) 7 stycznia 2019
Andrew Redmayne kontra Adelaide United [kolejka 13]
W styczniowym starciu z Adelajdą uratował dla Sydney 3 punkty na chwilę przed końcowym gwizdkiem. Sezon zasadniczy był tylko dłuższą rozgrzewką przed meczami o prawdziwą stawkę. Popis dał w Wielkim Finale, gdzie jego „pajacyk” na linii bramkowej zmylił samego Brenonda Santalaba w jego ostatnim strzale na boiskach A-League. Po sezonie bramkarz Sky Blues dopisał w swoim CV kolejną pozycję, gdy w majowym sparingu z Koreą Południową zadebiutował między reprezentacyjnymi słupkami pod wodzą swojego dawnego trenera, Grahma Arnolda.
Glen Moss kontra Phoenix [kolejka 18]
Glenn Moss po strzale Davida Williamsa dodaje kolejny słupek w meczu o największej ilości słupków/poprzeczek, odkąd w sezonie 2012/13 zaczęto zliczać podobną statystykę. Po końcowym gwizdku słupki obu bramek wylądowały na Ostrym Dyżurze.
In a round of incredible stops, this stunner from Glen Moss takes out Save of the Round 😮🙌 #ALeague pic.twitter.com/cSoQ9AXOWp
— Hyundai A-League (@ALeague) 12 lutego 2019
Filip Kurto kontra Sydney [kolejka 20]
Starcie Filipa Kurty z Rezą Ghuczanneżadem uznano za obronę 20 kolejki. Polak po raz piąty w sezonie uzyskał nominację do jedenastki rundy (drugą z rzędu), choć sprowokował swoją interwencją rzut karny.
W Australii całkiem poważnie zaczęto pytać o oprocentowanie kont oszczędnościowych w Banku im. Filipa Kurto. Nikt niepowołany nie zdołałby wyjąć depozytu.#WELvSYD 0:1 #ALeaguePL #StandUpWithYourNix #WeszloFM pic.twitter.com/4bZXN0NPVP
— Tomasz Mielczarek 🇦🇺🇵🇱 (@tom_mielczarek) 23 lutego 2019
Jamie Young kontra City [kolejka 24]
Roar bez Jamiego Younga musiałoby rzucić na murawę wszystkie białe ręczniki jeszcze przed gwizdkiem sędziego. Klub z Queensland zakończył sezon na przedostatnim miejscu, tracąc w ciagu 27 kolejek 71 goli, co umieściło zespół na drugiej lokacie pod względem najbardziej nieskutecznej defensywy w historii A-League.
It wasn't a great night for @brisbaneroar, but this save from Jamie Young was simply superb 🙌#ALeague #MCYvBRI pic.twitter.com/W8KSJpbPuH
— Hyundai A-League (@ALeague) 8 kwietnia 2019
Filip Kurto kontra Roar [kolejka 25]
Podobno polski bramkarz w nowym wydaniu nowozelandzkiego słownika synonimów uzupełni hasło „ściana”. Nikt wśród bramkarzy czternastego sezonu A-League nie zatrzymał więcej strzałów (95) od Filipa. Od nowej edycji będzie reprezentował barwy beniaminka z Melbourne, a jego przenosiny śmiało można postawić wśród transferowych hitów letniego okna transferowego w Australii.
A brilliant save from Kurto! 👏😍
— FOX Sports Football (@FOXFOOTBALL) 12 kwietnia 2019
Do we have our Save of the Week already? 🤔
FOLLOW LIVE: https://t.co/zvGvdfRdCX pic.twitter.com/f56Tmro0zs