10 najlepszych parad w sezonie 2018/2019

W trakcie 27 kolejek A-League między słupkami wydarzyło się sporo nietypowych parad, spektakularnych obron i znaczących dla tabeli popisów bramkarzy. Nie mogło zabraknąć Filip Kurty! Przy zachowaniu chronologii wymieniamy 10 najlepiej obronionych strzałów w sezonie zasadniczym 2018/2019.

Jamie Young kontra Glory [kolejka 3]

Gdyby po trzeciej kolejce zdobywca statuetki Dolan Awards dla najlepszego bramkarza z sezonu poprzedzjącego pojawienie się Filipa Kurty wyjechał na wakacje, to prawdpodobnie w maju wciąż byłby autorem najbardziej spektakularnej parady w czternastej edycji A-League. „Kiedy robisz taką obronę, to wiesz, ile kryje się za nią pracy na treningach.” – powiedział Young dla The Courier-Mail. I stał się paradoks. 71 straconych goli w sezonie przez Roar umieściło go na drugiej lokacie pod względem najczęściej wyjmujących piłkę z siatki bramkarzy w historii A-League, co nie przeszkodziło w internetowym głosowaniu fanów wygrać ranking na paradę roku.


Paul Izzo kontra Glory [kolejka 4]


Glen Moss kontra Roar [kolejka 7]

35-letni golkiper na przestrzenii 27 kolejek ani razu nie pokazał, że okres ochronny przed emeryturą nie obowiązuje w jego przypadku.


Eugene Galekovic kontra Wanderers [kolejka 10]

Australijskie powietrze najwyrażniej dobrze służy w staniu między słupkami, bo 37-letni golkiper rozegrał jedną ze swoich najlepszych edycji na przestrzenii 14 lat spędzonych w A-League. W maju zdecydował się zakończyć bramkarską karierę na boisku po 288 występach w australijskiej lidze, 83 czystych kontach, dwóch mistrzostwach sezonu zasadniczego, dwóch tryumfach w Wielkim Finale, dwóch mundialach i jednym Pucharze Azji w roli rezerwowego.


Lawrence Thomas kontra Wanderers [kolejka 11]

Bohater play-offów sprzed roku znów musiał ratować Victory z wielu kłopotów, które prowokowali jego koledzy z obrony. Pewność między słupkami została doceniona przez Grahama Arnolda majowym powołaniem na mecz z Koreą Południową. Dla 27-letniego bramkarza był to powrót na reprezentacyjne radary po dekadzie, gdy znalazł się w szerokim składzie kadry do lat 20.


Andrew Redmayne kontra Adelaide United [kolejka 13]

W styczniowym starciu z Adelajdą uratował dla Sydney 3 punkty na chwilę przed końcowym gwizdkiem. Sezon zasadniczy był tylko dłuższą rozgrzewką przed meczami o prawdziwą stawkę. Popis dał w Wielkim Finale, gdzie jego „pajacyk” na linii bramkowej zmylił samego Brenonda Santalaba w jego ostatnim strzale na boiskach A-League. Po sezonie bramkarz Sky Blues dopisał w swoim CV kolejną pozycję, gdy w majowym sparingu z Koreą Południową zadebiutował między reprezentacyjnymi słupkami pod wodzą swojego dawnego trenera, Grahma Arnolda.


Glen Moss kontra Phoenix [kolejka 18]

Glenn Moss po strzale Davida Williamsa dodaje kolejny słupek w meczu o największej ilości słupków/poprzeczek, odkąd w sezonie 2012/13 zaczęto zliczać podobną statystykę. Po końcowym gwizdku słupki obu bramek wylądowały na Ostrym Dyżurze.


Filip Kurto kontra Sydney [kolejka 20]

Starcie Filipa Kurty z Rezą Ghuczanneżadem uznano za obronę 20 kolejki. Polak po raz piąty w sezonie uzyskał nominację do jedenastki rundy (drugą z rzędu), choć sprowokował swoją interwencją rzut karny.


Jamie Young kontra City [kolejka 24]

Roar bez Jamiego Younga musiałoby rzucić na murawę wszystkie białe ręczniki jeszcze przed gwizdkiem sędziego. Klub z Queensland zakończył sezon na przedostatnim miejscu, tracąc w ciagu 27 kolejek 71 goli, co umieściło zespół na drugiej lokacie pod względem najbardziej nieskutecznej defensywy w historii A-League.


Filip Kurto kontra Roar [kolejka 25]

Podobno polski bramkarz w nowym wydaniu nowozelandzkiego słownika synonimów uzupełni hasło „ściana”. Nikt wśród bramkarzy czternastego sezonu A-League nie zatrzymał więcej strzałów (95) od Filipa. Od nowej edycji będzie reprezentował barwy beniaminka z Melbourne, a jego przenosiny śmiało można postawić wśród transferowych hitów letniego okna transferowego w Australii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *