A-League wprowadza kartki dla ławki trenerskiej

Australijska Federacja Piłkarska (FFA) wprowadza eksperyment w postaci kartek dla trenerów i wszystkich obecnych na ławce trenerskiej, którzy nie są piłkarzami.

Hyundai A-League i Westfield W-League (żeńska wersja) jako pierwsze krajowe ligi na świecie uzyskały zgodę Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Piłki Nożnej (IFAB) na przeprowadzenie eksperymentu związanego z karaniem ławki trenerskiej za przewinienia w trakcie meczów. Przetarcie szlaku odbędzie już w ten weekend (runda #5 Hyundai A-League i runda #2 Westfield W-League, a także młodzieżowa Y-League).

Misją całego przedsięwzięcia jest poprawa zachowania całego zaplecza zespołów wobec sędziów piłkarskich, ale także przedstawicieli obsługi technicznej. Zapewne każdy kibic piłki nożnej słyszał o przypadkach, gdy trener został usunięty przez sędziego z ławki rezerwowych. Nowa inicjatywa ma całą procedurą ujednolicić i sprawić, by stała się przejrzystą także dla tych, którzy nie wgłębiają się w piłkarskie regulaminy.

Poniżej dwa cytaty z Grega O’Rourke’a, jednego z szefów Hyundai A-League i Westfield W-League.

  • Pozwoli to fanom i widzom lepiej zrozumieć problemy, z którymi spotykają się sędziowie co tydzień, pomóc w promowaniu szacunku wobec nich. Co ważne, wyśle ​​silny sygnał, że złe zachowanie wobec sędziów piłkarskich i przedstawicieli drużyn przeciwnych jest niedopuszczalne i będzie wiązało się z konsekwencjami. 
  • Ponadto zaktualizowaliśmy nasze regulacje, aby konsekwencje gromadzenia żółtych kart dla członków zespołu były zgodna z tymi samymi przepisami, które obowiązują graczy. Doprowadzi to do tego, że trenerzy i inni członkowie zespołów będą musieli opuścić grę, gdy przekroczą próg kar.

Eksperyment jest częścią globalnej inicjatywy „Play Fair” od IFAB, której celem jest uczynienie futbolu bardziej sprawiedliwym, atrakcyjnym i przyjemniejszym, promując graczy i sędziów jako pozytywne wzory do naśladowania.

Przykłady przewinień dla trenerów

– Próba kwestionowania decyzji sędziów (ostrzeżenie słowne)
– Gesty, które wykazują wyraźny brak szacunku dla sędziego jak np. prowokacyjne klaskanie (żółta kartka)
– Gwałtowne reakcje, będące zagrożeniem dla osób postronnych jak np. kopanie kopanie butelek z wodą (czerwona kartka)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *