A-League z dwoma nowymi klubami

Australijska Federacja na oficjalnej konferencji prasowej ogłosiła poszerzony skład A-League. Od nowego sezonu dołączy do rywalizacji Western Melbourne Group, a w szesnastej edycji stawkę uzupełni Macarthur South West Sydney.

Nad powiększeniem rodziny A-League debatowano dzień wcześniej na ponad 5-godzinnym spotkaniu Zarządu Federacji, po którym zdecydowano się przenieść ogłoszenie na następną dobę. Obie kandydatury przekonały działaczy planami budowy nowych stadionów i potencjałem regionów, których staną się reprezentantami. 

Chris Nikou o nowej A-League

Prezes Federacji, zajmujący stanowisko od listopada, powiedział na konferencji, że był to ekscytujący okres dla australijskiej piłki, a zainteresowanie udziałem w A-League ze strony licytjących podkreśliło ogromny potencjał rozwoju sportu w Australii. 

– „Widzieliśmy bezprecedensowe zainteresowanie wśród kandydatów, by stać się częścią A-League. Jesteśmy podekscytowani naszymi dwoma nowymi klubami w Sydney i Melbourne. Powiększenie ligi połączy nowe społeczności na naszych dwóch największych rynkach, stworzy dodatkową rywalizację, zapewni większą widownię telewizyjną, więcej derbów i co ważniejsze, dodatkowe możliwości dla australijskich piłkarzy do gry na najwyższym poziomie w tym kraju. Jednym z kluczowych czynników w naszej decyzji była długoterminowa szansa wzrostu dla każdego klubu w ich lokalizacjach. Południowo-zachodnie Sydney i zachodnie przedmieścia Melbourne to jedne z najszybciej rozwijających się obszarów w Australii.” – powiedział.

Nikou dodał też, że został poczyniony dopiero pierwszy krok na drodze do rozwoju A-League. „Nasza praca nad rozszerzeniem ligi nie kończy się tutaj. To początek podróży, w której nasze rozgrywki zostaną zwiększone do ponad 12 zespołów w przyszłości. Chciałbym potwierdzić siłę wszystkich ofert, także tych, które nie odniosły sukcesu. Proces ekspansji był długi i rozległy, a mnóstwo osób włożyło wiele wysiłku przy tworzeniu ofert. Z niecierpliwością czekamy na dalsze dyskusje z potencjalnymi oferentami na przyszłe fazy rozszerzenia rozgrywek. Mam na myśli zwłaszcza region Canberra, który nie otrzymał licencji. Nadal postrzegamy stolicę jako atrakcyjną do przy potencjalnym powiększeniu w przyszłości.”  – dodał Nikou.

David Gallop o nowych klubach A-League

Dyrektor generalny Federacji przyznał, że decyzja o powiększeniu ligi w dwóch kolejnych latach została poprzedzona uważną analizą szans na rozwój.

– „Projekt ekspansji rozpoczął się prawie 12 miesięcy temu, a zarząd całkowicie zaakceptował ostateczne zalecenia. Od samego początku prowadziliśmy szeroko zakrojone konsultacje z kluczowymi kandydatami. Panowała powszechna zgoda, że ​​rozszerzenie powinno nastąpić przy najbliższej możliwej okazji, pod warunkiem, że cały proces będzie opierał się na równowadze i stanowił podstawę dalszego rozwoju A-League. Sukcesywne wejście nowych klubów z Melbourne i Sydney spełna wszystkie kryteria.” – powiedział.
 

Obietnica przedstawicieli Western Melbourne Group, którzy planują wybudować własny stadion na 15 000 miejsc, połączony z kompleksem szkoleniowo-administracyjnym, była kluczowym elementem ich oferty.

– „Każda z ofert miała bardzo atrakcyjne aspekty, ale perspektywa obiektu będącego własnością samego klubu piłkarskiego przeważyła, ponieważ będzie znaczącym kamieniem milowym w australijskiej piłce. Stadiony futbolowe odniosły ogromny sukces w rozwoju lig na całym świecie i jesteśmy podekscytowani perspektywą takiego obiektu w Melbourne.” – powiedział. 

Western Melbourne Group w swoich pierwszych dwóch sezonach w A-League zagra na Kardinia Park w Geelong. W tym czasie ma powstać nowy obiekt w Tarneit – 25 km na zachód od Melbourne i 50 km na północny wschód od Geelong.

Zaletą regionu, który ma reprezentować South West Macarthur jest ponad 50 amatorskich zespołów i klubów niższego szczebla. Południowo-zachodnie Sydney posiada też dużą i zróżnicowaną populację, która będzie rosła w kolejnych latach.

– „Kandydatura pochodzi z regionu o bogatą historii piłkarskiej, która po połączeniu z szybko rosnącą demografią tworzy ekscytującą przyszłość dla ligi. Gotowy stadion zapewni radosne przeżycia z dnia meczowego.”

– „Oba nowe zespoły rozpoczną swoje życie w A-League na obszarach, które umożliwią nam i naszym partnerom z branży medialnej zaprezentowanie ligi w najlepszy możliwy sposób.” – dodał Gallop. Zdjęcie: a-league.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *