A-League z planem zaproszenia nowych klubów

Australijska Federacja Piłki Nożnej dała zielone światło dla powiększenia składu A-League o dwa nowe kluby. Rozszerzone rozgrywki ligowe miałyby wystartować od sezonu 2019/2020.

Obecność dwóch nowych zespołów przy starcie sezonu 2019/2020 jest głównym konsensusem, jaki osiągnięto na czwartkowym spotkaniu zarządu Federacji. W Sydney rozmawiano też o inicjatywach wspierających rozwój piłki nożnej w Australii i kobiecej W-League. Matildas pod koniec lutego biorą udział w towarzyskim turnieju o Puchar Algarve, a w kwietniu zaczynają kampanię w Pucharze Azji. Nie zabrakło tematów o męskiej reprezentacji, którą czekają przygotowania do czerwcowych Mistrzostw Świata FIFA w Rosji i Puchar Azji w styczniu przyszłego roku.

W dniach 20-22 lutego na Antypodach będzie przebywać delegacja przedstawicieli FIFA, którzy mają wgłębić się w konflikt pomiędzy Federacją a klubami z A-League. Wzajemne oskarżenia dotyczą wpływu każdej ze stron na wygląg całych rozgrywek ligowych.

12 klubów w A-League

Po przyszłym sezonie skład A-League powiększy się o 2 nowe zespoły. Poza planem rozszerzenia nie są znane żadne szczegóły. Nie ujawniono też chętnych do wejścia w rolę debiutantów. W zakulisowych rozmowach najczęściej powtarza się drugi klub z Brisbane i przedstawicieli z Tasmanii. Żadnego klubu na najwyższym szczeblu nie posiada stolica Australii.

Do tematu powiększenia Federacja powróci w przyszłym miesiącu, a formalna decyzja ma zostać podjęta jeszcze w tym roku. Kluby mają uzyskać większy wpływ na decyzje dotyczące rozgrywek, co ma zapewnić lepszą pozycję w negocjacjach ze sponsorami i nowe możliwości inwestowania dla właścicieli drużyn. Nowy model zarządzania będzie opracowywany wspólnie z przedstawicielami drużyn A-League, W-League i stanowych lig.

FFA pozwoliła sobie na dopuszczenie pozostałych uczestników do rozmów nie tylko pod wpływem nacisku ze strony centrali. FIFA. W Australii maleje liczba widzów na stadionach i przy transmisjach telewizyjnych. Wpływ na nową strategię marketingową wokół ligi uzyskają oficjalnie nadawcy – Fox Sports i Network Ten.

Kongres FFA

Przedstawiciele FIFA i Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej pojawią się w Sydney w dniach 20-22 lutego, by spotkać się z przedstawicielami różnych grup interesu w społeczności piłkarskiej – federacjami członkowskimi, klubami A-League/W-League, związkiem zawodowym piłkarzy z Australii, Stowarzyszeniem Australijskich Klubów Piłkarskich, delegatkami kobiecej piłki nożnej, reprezentantów sędziów, trenerów i fanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *