FFA przedstawiła 10 kandydatów do A-League

Australijska Federacja Piłki Nożnej ogłosiła 10 klubów-kandydatów, które zaproszono do ostatniej tury rozmów na temat rozszerzenia A-League od sezonu 2019/2020. Na skróconej liście nie znalazły się Belgravia, Tasmania, Gold Coast, Adelaide 11 i Fremantle.


Federacja zamierza udzielić licencji dwóm nowym zespołom, które dołączyłyby do A-League na starcie piętnastego sezonu. Celem rozmów jest wyłonienie ofert o największym potencjale w zakresie długoterminowej strategii, komercyjnego potencjału i szans rozwoju dla całej australijskiej ligi.

10 kandydatów na 2 miejsca

W pierwszym etapie na stół trafiło 15 wniosków. Zostały one przeanalizowane przez Federację i jej głównych doradców z Deloitte pod kątem kryteriów zawartych w dokumentach dotyczących rozszerzenia. Poparcia nie zyskały Belgravia, Tasmania, Gold Coast, Adelaide 11 i Fremantle. Nie rozpatrywano propozycji z Darwin i Cairns. Wygasł też temat sprzedaży licencji przez Wellington. Do dalszych rozmów zaproszono 10 klubów-kandydatów.

  • South West Sydney FC
  • United for Macarthur (Sydney)
  • Southern Expansion (region Sydney)
  • Team 11 (Melbourne)
  • South Melbourne FC
  • Western Melbourne Group
  • Brisbane City FC
  • Ipswich Pride FC
  • Canberra i Terytorium Stołeczne
  • Wollongong

Wszystkie strony, także obecne kluby A-League i federacje lig stanowych, zostały już powiadomione o decyzji FFA. Rozmowy z przedstawicielami kandydujących zespołów rozpoczną się w lipcu. Delegaci uzyskają też dostęp do bardziej szczegółowych danych na temat najwyższej klasy rozgrywkowej w Australii, co umożliwi dopracowanie wniosków przy współpracy z Deloitte. Ostatecznym terminem na złożenie wiążącej oferty jest ostatni dzień sierpnia. Federacja daje sobie czas na wyłonienie dwóch nowych uczestników A-League do 31 października tego roku. Nie wykluczono w przyszłości kolejnych prób rozszerzenia ligi.

David Gallop, dyrektor generalny FFA, określił cały proces przyznawania licencji jako wysoce konkurencyjny. ”Zadaniem FFA jest uzyskanie jak najlepszego rezultatu dla A-League i piłki nożnej jako całości. Oznacza to przyznanie licencji zespołom, które będą uzupełnieniem dla już istniejących w A-League, łączących lokalną społeczność, pomagających rozwijać ścieżki piłkarskie dla większej liczby zawodników, zwiększających zainteresowanie ze strony sponsorów, posiadających solidne wsparcie finansowe i zrównoważoną strategię” – powiedział. ”Ekspansja wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i przyciągnęła 15 klubów, które pojawiły się z całego kraju. Gdy tylko wyłonimy dwa nowe kluby, to zamierzamy dodać kolejne zespoły w następnych latach.„

Źródło: a-league.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *