Ile kosztuje odpalona raca w A-League?

W A-League odnotowano prawdopodobnie najdroższą racę w historii piłkarskich rozgrywek. Jeden sektor fanów na trybunach był w stanie pozbawić własny klub siedmiocyfrowej sumy, logo na koszulkach i podpisu na umowie sponsorskiej. Red and Black Bloc, ultrasi Wanderers, poszli na wojnę nie tylko z klubem, ale z całą Australijską Federacją.


Race na derbach Sydney

Podczas derbów Sydney, rozgrywanych w 21 kolejce (dwa gole Mierzejewskiego), w strefie zajmowanej przez radykalnych fanów Wanderers, odpalono flary w pierwszym kwadransie spotkania. Wielu z nich nosiło koszulki z hasłami atakującymi Federację, a na transparentach wzywali do dymisji Davida Gallopa, przewodniczącego. „Sport stał się niczym innym jak produktem korporacyjnym, rządzonym przez sponsorów i białe kołnierzyki, którzy nie mają pojęcia o piłce nożnej.” – ogłosili w oficjalnym oświadczeniu po meczu.

Do incydentu doszło prawie 2 lata po wydarzeniach na stadionie Etihad w Melbourne, gdy za odpalone race przez ultrasów RBB, klub z Zachodniego Sydney został ukarany grzywną 50.000 dolarów australijskich i trzema odjętymi punktami w zawieszeniu. Kara miała wygasnąć w lutym 2017 roku, ale została przedłużona o kolejne trzy miesiące za podobną sytuację w trakcie derbów największego miasta Australii w 20 kolejce sezonu 16/17.

Wanderers tracą głównego sponsora na koszulkach

NRMA Insurance, firma z branży samochodowej, która była obecna na trykotach Wędrowców od początku istnienia klubu, zerwała powiązania z klubem w postaci umowy sponsorskiej o wartości ponad miliona dolarów rocznie.

Aktualna umowa sponsorska NRMA wygasa z końcem sezonu, ale ubezpieczyciel powiadomił władze klubu, że nie zamierza przedłużać umowy. Marka ubezpieczeniowa nie chce być kojarzona z zachowaniem aktywnej grupy kibiców klubu, RBB. Od 2012, gdy powstał klub z Zachodniego Sydney, ultrasi sprawiali nie tylko wizerunkowe problemy. Wanderers w swojej historii zostali ukarani karami grzywny grzywny i zawieszonymi punktami, nałożonymi przez Federację.

Utrata największego sponsora, obecnego na koszulkach, uderzy w klubowy budżet. „NRMA nie będzie odnawiać sponsorowania Wanderers po zakończeniu sezonu 2017/2018” – powiedziała dla Sydney Morning Herald rzeczniczka ubezpieczyciela.

Ile kosztuje odpalona raca w budżecie Wanderers?

Brak podobnej umowy z alternatywnym sponsorem ma mieć znaczący wpływ na plany transferowe na następny sezon. Utrata ponad miliona dolarów na sezon w przychodach bezpośrednich prawdopodobnie sprawi, że klub ograniczy wydatki na graczy marquees i drużynowe budżety w przyszłych kampaniach.

Hiszpański napastnik, Oriol Riera, zostanie zakontraktowany na kolejny rok, podczas gdy jego rodak, Alvaro Cejudo, raczej nie powróci na początku nowego sezonu. Cejudo jest w ostatnich miesiącach swojej umowy, a zbliżająca się strata przychodów sponsorskich klubu wydaje się być ograniczeniem przy podpisywaniu nowych umów.

Klub poczynił znaczne wysiłki, aby wyeliminować niepożądane nazwiska w RBB. Od wprowadzenia kibiców wspierających do współpracy z grupą i pracy z jej członkami, aby zapewnić RBB bezpieczne miejsce na swoim nowym stadionie w Parramatta. Po rozpaleniu rac w derbach, klub poszedł o krok dalej, zamykając sektor ultrasow na następnym meczu u siebie.

Klub nie był jednak w stanie oddzielić się od działań swoich kibiców w oczach sponsorów. Western Sydney University wycofał swoje oznakowanie z gier A-League w zeszłym sezonie po tym, jak obraźliwy baner został odsłonięty w derbach w 2017 roku. Zmniejszająca się frekwencje i znaczny spadek widowni telewizyjnej w tym sezonie niewątpliwie ułatwiły NRMA rozstanie z Wędrowcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *