Jordania rywalem Australii w Pucharze Azji 2019

Obrońcy tytułu w fazie grupowej Pucharu Azji zmierzą się z Jordanią, Palestyną i Syrią. Australia znajdzie się wśród uczestników Turnieju po raz czwarty – po edycjach w 2007, 2011 i 2015 roku. Poprzedni Puchar zakończył się olbrzymim sukcesem, gdy Socceroos sięgnęli po trofeum na ojczystej ziemi. W drogę po końcowe zwycięstwo zaczną od spotkania z Jordanią.

Droga do Pucharu Azji

Jordania zakończyła drugą rundę kwalifikacyjną za Australią. W pierwszym meczu rozegranym w Ammanie gospodarze wygrali 2:0. Rewanż w Sydney zakończył się rezultatem 5:1 dla Socceroos. Drogę na boiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawodnicy Jordanii musieli wywalczyć w trzeciej rundzie, gdzie nie przegrali żadnego spotkania, chociaż zanotowali zaskakujacy remis 3:3 z Afganistanem. W grupie wyprzedzili Wietnam, z którym dwukrotnie zremisowali.

Mecze towarzyskie

W poprzednim roku Jordania zagrała w trzynastu sparingach, wygrywając tylko w czterech meczach. Wśród pokonanych jest Dania z mocno rezerwowym składem i Cypr. Jedyne zwycięstwo nad innym uczestnikiem Pucharu zanotowano w majowym starciu w Indiach.

Historia udziałów w Pucharze Azji

Edycja 2019 będzie czwartą wyprawą Jordani na Puchar Azji. W Australii nie wyszli z grupy D. W 2011 roku dotarli do ćwierćfinałów, tak samo jak w 2004 roku.

Zawodnik warty uwagi

Trener

We wrześniu stery nad reprezentacją przejął Vital Borkelmans, który ma za sobą dwa lata asystowania w kadrze Belgów. Na stanowisku zastąpił
Jamala Abu-Abeda, piłkarską legendę Jordanu, do którego Federacja zwróciła się po nieudanej przygodzie Harry’ego Redknappa. 55-letni Borkelmans przez większość boiskowej kariery związany był z Club Brugge. Z ośmiu meczów towarzyskich spędzonych na ławce trenera Jordanu tylko raz wyszedł w roli zwyciężcy (Indie, 2:1).

Historia meczów z Australią

Pierwsze spotkanie Australii z Jordanią miało miejsce w 2012 roku podczas kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Brazylii. W Ammanie Socceroos doznali niespodziewanej porażki 2:1. Pół roku później zrewanżowali się na piątym kontynecie wygraną 4:0. Obie reprezentacje spotkały się ponownie w drodze do mundialu w Rosji. W październiku 2015 roku górą była Jordania (2:0), a scenariusz w postaci wysoko wygranego rewanżu powtórzył się w wyniku 5:1 dla reprezentacji Ange Postecoglou.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *