Polski bramkarz zagra w A-League!

Włodarze Wellington Phoenix podpisali dwuletnią umowę z Filipem Kurto, który przeniesie się z Holandii do Nowej Zelandii na zasadzie wolnego transferu. Bramkarz będzie trzecim Polakiem w historii A-League.


Pierwszy przeciek o zainteresowaniu polskim bramkarzem podał jeszcze bez nazwisk Adrian Mierzejewski na swoim Twitterze. Filip Kurto prawdopodobnie sondował telefonicznie byłego reprezentanta Polski w kwestii codziennego życia na drugiej półkuli. Obaj piłkarze pochodzą z Olsztyna. Podobna sytuacja miała miejsce przed przeprowadzką Marcina Budzińskiego do Melbourne, gdy gracz Cracovii również kontaktował się z Mierzejewskim.

Kariera Filipa Kurto

W Polsce seniorski etap kariery Kurto zaczął się krótkim pobytem w III lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej, gdzie został zauważony przez Wisłę Kraków. W koszulce Białej Gwiazdy występował na szczeblu Młodej Ekstraklasy przez 3 lata. W tym okresie znalazł się też w młodzieżowych kadrach reprezentacji Polski. W dorosłym zespole z Krakowa pojawił się tylko w dwóch spotkaniach.

W 2012 roku przeniósł się do Holandii, w której podpisał kontrakt z Rodą JC Kerkrade. W ciągu trzech sezonów rozegrał 65 spotkań, pomagając w tym czasie utrzymać się klubowi w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2014 roku znalazł się w składzie beniaminka z Dordrecht. Po spadku klubu do niższej ligi Kurto pozostał w Eredivisie, ponieważ nowym przystankiem okazał się Excelsior. W 2017 roku Polak wrócił do Rody, gdzie czekała już tylko rola rezerwowego. W ciągu 6 lat pobytu w Holandii rozegrał 108 spotkań, w których przepuścił 218 goli. Czyste konto zdołał zachować w 19 występach.

Filip Kurto w Wellington Phoenix

  • Propozycja z Nowej Zelandii okazała się szansą na odbudowanie kariery. ”Od jakiegoś czasu przewijał się temat  A-League, a kiedy powiedziano mi, że jest zainteresowanie, czułem, że ta oferta pojawiła się w idealnym dla mnie momencie. Menedżer ma w sobie prawdziwy entuzjazm i pasję do wygrywania. Podkreślił, że chce mieć przy sobie graczy, którzy dadzą z siebie wszystko dla klubu. Taki jest mój styl grania, więc to mnie tutaj sprowadziło.„
  • Trener Mark Rudan jest zdania, że Kurto może stać się jasnym punktem w A-League. ”Obserwuję jego rozwój od jakiegoś czasu, posiada w sobie wszystkie cechy, by być jednym z najlepszych bramkarzy w A-League.„ – powiedział. ”Czekamy na niego, by mógł pokazać w naszej grupie do czego jest zdolny.

Kurto jest drugim wzmocnieniem składu Phoenix, po tym jak w zeszłym tygodniu zakontraktowano Stevena Taylora, doświadczonego defensora z Wysp. W ostatnim czasie o klubie ze stolicy Nowej Zelandii było głośno w kontekście prób sprzedaży licencji na grę w A-League. Australijska Federacja przerwała jednak zakulisowe negocjacje brakiem zgody na transakcję z chętnym podmiotem z Sydney. Kolejne plotki mówią o jeszcze jednym Polaku w Australii. Do Wellington miałby przenieść się Michał Kopczyński z Legii Warszawa.

Źródło: a-league.com.au

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *