Posada Marco Kurza z ograniczoną datą ważności

W A-League doszło do kolejnego przetasowania na jednej z ławek trenerskich. Przedstawiciele Adelaide United na 5 kolejek przed rundą finałową zdecydowali się nie przedłużać umowy z Marco Kurzem. Trener z niemieckim paszportem opuści szatnię po zakończeniu sezonu.

Spekulacje nad przyszłością Niemca w A-League zaczęły się w styczniu, gdy klub opóźnił rozmowy o nowym kontrakcie. The Reds od początku lutego wyraźnie obniżyli loty, a ich pełna nieuwagi gra straciła koloryt z pierwszej połowy sezonu. W dniach poprzedzających 22 kolejkę do mediów przedostały się słowa Kurza, jakoby od miesiąca nie mógł spotkać się z ze swoim zwierzchnikiem Pietem van der Polem. Reakcją prezesa Adelajdy było wystosowanie oświadczenia do mediów, że przebywał na zagranicznym urlopie, a po końcowym gwizdku na Coopers Stadium będzie oczekiwał na spotkanie. Porażka z liderem tabeli stała się jednocześnie bezpośrednią przegraną Niemca o stanowisko.

Marco Kurz opuści Adelajdę po rundzie finałowej

Podczas rozmowy z Marco na początku tego tygodnia poinformowałem go o naszej decyzji, by nie przedłużać jego kontaktu po tym sezonie.” – powiedział van der Pol. „Jako klub jesteśmy wdzięczni za ciężką pracę Marco i za pomoc w poprowadzeniu nas do drugiego Pucharu Australii w naszej historii. Marco ma nasze pełne wsparcie w pozostałych meczach tego sezonu. Wspólnie staramy się znaleźć w rundzie finałowej, a w niej zajść tak daleko jak to możliwe.

Podjęto już kroki w poszukiwaniach nowego szkoleniowca, które rozpoczęto dopiero po rozmowie z Kurzem. Następcą ma być nazwisko z Europy, gdzie w najbliższych dniach wybiera się prezes. „W nadchodzących tygodniach będziemy rozmawiać z potencjalnymi kandydatami. Nie będziemy komentować tej sprawy do do czasu ich zakończenia.” – zakończył van der Pol.

Adelajda czekają duże zmiany po sezonie. Z obecnego składu pewni kontraktów są Paul Izzo na bramce, defensor Michael Jakobsen i pomocnicy Ryan Strain, Michael Marrone. W klubie zostaną też doświadczeni zawodnicy jak Isaias i Mirko Boland. Z graczy ofensywnych do dyspozycji przyszłego trnera będą Ben Halloran, Craig Goodwin, Nathan Konstandopoulos i Ryan Kitto. Bez umowy pozostaje od pięciu do siedmiu zawodników. Adelajda nie zamierza przedłużać kontraktów z Babą Diawarą (obecnym marquee) i Kenem Ilso. Wśród obserwatorów A-League panuje opinia, że słaba polityka transferowa była jedną z głównych przyczyn słabej gry The Reds.

Marco Kurz poprowadził Adelajdę w ubiegłą jesień do zwycięskiego finału Pucharu Australi, gdzie pokonali broniące tytułu Sydney FC.

W ciągu dwóch sezonów spędzonych w stolicy stanu Australia Południowa dał się zapamiętać z żywiołowych reakcji za linią boczną, co wywoływało entuzjazm miejscowych widzów. Niemiec zobaczył też najwięcej żółtych kartek, odkąd A-League wprowadziła możliwość karania kartonikami również sztab szkoleniowy.

Podczas mojego spotkania z Pietem szybko zdałem sobie sprawę, że nie mamy wspólnej wizji przyszłości Adelaide United. Nasze cele bardzo się różnią i dlatego odnowienie kontraktu nie ma sensu. Niezależnie od tej decyzji, liczy się teraz to, by skupić się na osiągnięciu naszych celów na ten sezon i zapewnić sobie miejsce w finale.” – powiedział Marco Kurz.

Kurz wypromował siedmiu wychowanków, którzy rozegrali 57 meczów, co dało łącznie 3364 minuty. Jedyną stroną o zbliżonych statystykach jest Brisbane – siedmiu absolwentów pojawiło się w 53 spotkaniach na 3082 minuty. W historii klubu pod względem statystyk zwycięstw zajmuje czwartą pozycję na 7 trenerów. Za czasów Kurza w A-League tylko Central Coast Mariners strzeliło mniej goli od jego zespołu.

Zdjęcie: foxsports.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *