Skrótem przez 19 kolejkę

Ta kolejka A-League, w której Wellington Phoenix pobiło własny rekord frekwencji. Dziewiętnasty weekend z czternastą edycją A-League, 5 spotkań i 16 bramek.

Wellington Phoenix – Melbourne Victory 1:1 (skrót

Krishna (57′) – Honda (67′, k.)

Nowa Zelandia za pośrednictwem dwunastego trafienia Roya Krishny w sezonie i trzeszczącego w szwach stadionu podczas meczu drużyn, z których żadna nie jest lokalną, wysłała czytelny komunikat o tym, że A-League nie powinno się wyprowadzać z Kraju Długiej Białej Chmury.

Filip Kurto zebrał największy aplauz zebrał po instynktowynym zatrzymaniu rykoszetu z strzału Kenny’ego Athiu. Polak po raz czwarty znalazł się w jedenastce kolejki. Od Adriana Mierzejewskiego oddzielają go jeszcze 4 nominacje. Michał Kopczyński zagrał w pełnym wymiarze czasowym na lewej obronie.


Newcastle Jets – Melbourne City 3:1 (skrót

Jair (22′), Champness (75′), O’Donovan (79′) – Maclaren (55′)

Melbourne City musiało przegrać zakład na grubej domówce, którą zorganizowano po tym, jak Ernie Merrick ogłosił, że przed wtorkowym meczem eliminacyjnym w Kashimie wystawi rezerwy. Trzeba mieć gest, by spektakularnie wywrócić się na jedenastce złożonej z gości wybieranych jako ostatnich na WF-ach, drugiego garnituru po wujku Zbyszku, drużyny B i U16. Ekipa Warrena Joyce’a zagrała jak ktoś, kogo czeka zaraz lot 14.000 kilometrów do Japonii.


Adelaide United – Western Sydney Wanderers 1:3 (skrót

Kitto (44′) – Riera (12′), Bonevaccia (54′), Majok (71′)

Po minionej kolejce wszyscy rozeszli się z przekonaniem, że ośmiopunktowa luka między szóstą a siódmą lokatą oznaczała przedwczesny koniec czternastego sezonu. Po emocje należało zgłosić się dopiero w fazie finałowej. I wtedy zdarzyła się runda o numerze 19. Okazało się, że Wanderers mają w swoim składzie kogoś, kto potrafi pociągnąć za sobą nawet tych, którzy potykają się o własne nogi. Po długiej nieobecności ujawnił się Roly Bonevaccia.


Perth Glory – Brisbane Roar 4:0 (skrót

Davidson (19′), Keogh (35′, 45’+3), Castro (54′)

Prawdopodobnie najmilszą rzeczą, którą zrobił jakikolwiek zespół piłkarski w ten weekend, było zdjęcie nogi z gazu przez Perth po tym, jak w 54 minucie zdobyli swoją czwartą bramkę przeciwko Brisbane Roar. Widowisko przegrało z pragmatyzmem Tony’ego Popovicia, który nie musi już nikomu udowadniać, że prowadzi zespół w pełni gotowy do zgarnięcia mistrzowskiego dubletu.


Sydney FC – Central Coast Mariners 1:1 (skrót

Le Fondre (76′, k.) – O’Neill (36′)

Podobno najgrubszymi imprezami w współczesnej historii były 39. urodziny Freddiego Mercury’ego w Monachium i Love Parade 2008. Znawcy wspominają też o domówce, na której City i Adelaide przegrały zakład o wtopy przeciwko składom, które razem widziały się częściej w klubowych stołówkach, niż na boisku. Na tej samej balandze widziano podobno Sydney FC, ale przed 22:00 musiał wyjść Alex Brosque. Najlepszy strzelec w historii klubu z największego miasta Australii w kryzysowym momencie aktywował swój tryb „chodzącej porcelany w okolicy bramki rywali”. Sky Blues od zgubienia punktów z klubem pozostającym 449 dni bez wygranej na wyjeździe uratowało się jedenastką a’la nominacja do Złotych Malin.


Momenty kolejki

Wellington Phoenix podczas gościnnego występu w Auckland pobija własny rekord frekwencji.


Bramka kolejki

Perth Glory bawi się w „zespół Guardioli„.


Asysta kolejki


Obrona kolejki

Janjetovic gra prawdpodobnie najgorszy sezon od czasów juniorskich, ale w trakcie jedenastki Craiga Goodwina przypomina sobie najlepszą wersję siebie.


Skill kolejki

Liberato Cacace na moment staje się Keisuke Hondą, a japońska gwiazda 18-latkiem na starcie kariery. Byłaby jedna z akcji roku, ale zabrakło puenty w postaci asysty lub wpisania się na liście strzelców.


Fail kolejki

Storm Roux „asystuje” najlepszemu strzelcowi w historii klubu z Wellington.


Podsumowanie 19 kolejki

Najwięcej sytuacji bramkowych: 27 (Sydney FC)

Najszybsza bramka:  Oriol Riera (Wanderers) – 12′ minuta

Najpóźniej zdobyta bramka: Roy O’Donovan (Jets) – 79′ minuta

Nietypowa statystyka: Scott Neville potrzebował 42 sekund i jednego dotknięcia piłki od wejścia na boiska, by zanotować asystę przy golu Andy’ego Keogha.

Największa frekwencja: 22,648 (Eden Park, Auckland)

Najmniejsza frekwencja: 7,980 (McDonald Jones Stadium, Newcastle)

Najlepsi strzelcy:

 • 13 – Adam Le Fondre (Sydney FC)
 • 12 – Andy Keogh (Glory), Roy Krishna (Phoenix)
 • 11 – Adam Taggart (Brisbane)
 • 10 – Ola Toivonen (Victory), Kosta Barbarouses (Victory)
 • 9 – Craig Goodwin (Adelaide)
 • 7 – Chris Ikonomidis (Perth)

Najlepsi asystenci:

 • 7 – James Troisi (Victory)
 • 6 – Milos Ninkovic (Sydney), Matthew Millar (Mariners)
 • 5 – Neil Kilkenny (Glory), Craig Goodwin (Adelaide), Terry Antonis (Victory)
 • 4 – Sarpeet Singh (Phoenix), Brandon O’Neill (Sydney), Bruce Kamau (Wanderers), Roly Bonevaccia (Wanderers)

Najwięcej żółtych kartek:

 • 8 – Daniel Bowles (Brisbane)
 • 7 – Aiden O’Neill (Mariners), Harrison Delbridge (City),
  Jacob Pepper (Brisbane), Alex Rufer (Wellington)
 • 6 – Vince Lia (Adelaide), Matt Simon (Mariners), Shane Lowry (Glory), Daniel Georgievski (Jets)

Jedenastka kolejki:

Filip Kurto (Wellington Phoenix), Tate Russell (Western Sydney Wanderers), Johnny Koutroumbis (Newcastle Jets), Leigh Broxham (Melbourne Victory), Jason Davidson (Perth Glory), Aiden O’Neill (Central Coast Mariners), Roly Bonevacia (Western Sydney Wanderers), Elvis Kamsoba (Melbourne Victory), Diego Castro (Perth Glory), Jair (Newcastle Jets), Andy Keogh (Perth Glory)

Trener: Ernie Merrick (Newcastle Jets)

Zdjęcie: aucklandcityfc.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *