Skrótem przez 22 kolejkę

Ta kolejka A-League w cieniu tragedii z nowozelandzkiego Christchurch. Dwudziesty drugi weekend z czternastą edycją A-League, 5 spotkań i 16 bramek. Aż 16 zawodników zostało powołanych przez Grahama Arnolda do kadry U23 w ramach przygotowań do kwalifikacji do Pucharu Azji U23.

Adelaide United – Perth Glory 0:2 (skrót

Castro (35′), Keogh (70′)

Jeśli Marco Kurz potrzebował dowodu na to, że jego obecność w Adelajdzie ma jeszcze sens, to bezbarwni i nieuważni The Reds w 90 minut zmienili plany zawodowe Niemca. Po zgaszeniu świateł na Coopers Stadium trener z niemieckim paszportem spoktał się z prezesem, który przed meczem wrócił z zagranicznych wakacji. Obaj zdecydowali, że nie będą przedłużać kontraktu na kolejny sezon.


Newcastle Jets – Central Coast Mariners 2:3 (skrót

O’Donovan (74′), Vargas (81′) – Murray (51′), Karacan (64′), Pain (67′)

Podobno w trakcie ostatnich minut trwania „derbów autostrady” (F3 Derby) wzrosła ilość wyjazdów karetek w Newcastle i Gosford. Wydawałoby się, że A-League wystrzelała się w tym sezonie z wszystkich atrakcji. Nic bardziej mylnego, bo nie było jeszcze scenariusza, w którym najczęściej kapitulujący bramkarz broni dwie jedenastki Roya O’Donovana z rzędu na parę chwil przed końcowym gwizdkiem. Mariners odegrali australijską wersję Rocky’ego z ostatnich rund. Nieludzko obijani, na granicy rzucenia ręcznikiem, ale zdołali wygrać na wyjeździe po raz pierwszy od 476 dni temu. Niektórzy w tym czasie zdążyli już wysłać dziecko do przedszkola.


Melbourne Victory – Brisbane Roar 2:1 (skrót)

Barbarouses (24′, 39′) – Bautheac (50′)

Grupa pościgowa za Perth Glory zaczęła w ostatnim czasie przypominać wyścig żółwi. Ekipa Kevina Muscata na przestrzeni miesiąca nie zdołała wygrać ani razu na boiskach A-League i azjatyckich stadionach w ramach Ligi Mistrzów. Przeciwko Roar wystarczyło jednak wypuścić Kostę Barbarousesa. Reprezentant Nowej Zelandii w każdych z trzech starć tego sezonu zanotował minimum 2 trafienia. Z siedmioma golami zapisał się w historii A-League jako zawodnik, który w jednym sezonie strzelił najwięcej goli któremuś z rywali.

Wellington Phoenix – Western Sydney Wanderers 3:1 (skrót)

Krishna (12′), Mandi (23′), Williams (33′) – Duke (86′)

Najlepszy strzelec w historii nowozelandzkiego klubu zaliczył potężny zgrzyt wizerunkowy. W doliczonym czasie gry po ciosie łokciem musiał opuścić boisko z czerwoną kartką na koncie, a ponad godzinę wcześniej oddał osobisty hołd ofiarom z Christchurch. Nikt z zawodników A-League nie grał jeszcze w podobnych okolicznościach. Dla zespołu z Wellington sytuacja była o tyle trudniejsza, że wydarzyła się na jednej z dwóch największych wysp państwa, które nigdy nie musiało mierzyć się z podobną tragedią. W takich momentach czasem wystarczy przypomnienie, że niezależnie od rasy, wyznania czy religii, jeśli chodzi o piłkę nożną, wszyscy jesteśmy równi. Drużyna Marka Rudana znalazła się w najlepszej czwórce, co ostatni raz w tabeli A-League widziano w sezonie 2015/16, gdy po 3 kolejce chwilo zmieścili się na ostatnim miejscu podium.

Filip Kurto nie musiał wyciągać piłki po jedenastce, którą zmarnował Alexander Baumjohann. Michał Kopczyński przez 90 minut tworzył linię obronną z Durante i Golcem.

Sydney FCMelbourne City 0:2 (skrót)

Harrison (62′), Retre (79′, sam.)

Dla Warrena Joyce’a ekipa z Sydney była osobistym nemesis albo ostatnim bossem w grze. Odkąd wylądował na australijskiej ziemi, to 6 spotkań z rzędu kończyło się bolesną porażką. 0 punktów, 1 bramka Luke’a Brattana i 15 straconych goli. Udało się za siódmym razem przy niemałej pomocy od samych Sky Blues, którzy nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę Galekovicia. Obie ekipy postarały się o pozbawienie jakiegokolwiek przejawu życia w swojej grze, co rykoszetem odbiło się na wszystkich, którzy próbowali dotrwać do końca spotkania.


Momenty kolejki

Minuta ciszy na Westpac Stadium.

Każdy mecz kolejki poprzedzała minuta ciszy dla ofiar z Christchurch. Piękno sportu polega na tym, że niezależnie od drużyny, którą się wspiera, graczy, którym się kibicuje, sport niezmiennie łączy ludzi.


Gol kolejki

Rola Vedrana Janjetovicia podczas rzutu wolnego wykonywanego przez Mandiego ograniczyła się tylko do śledzenia lotu piłki.


Asysta kolejki

James Troisi przerzuca nad strefą obronną Roar ósmą asystę w sezonie.


Obrona kolejki

Liam Reddy nie musiał wyciągać piłki z siatki już w dziewięciu meczach obecnego sezonu.


Skill kolejki

Nikola Mileusnic rozkręca kontrę Adelajdy i mija próbującego stanąć mu na drodze Juande.


Fail kolejki

Kevin Muscat nie potrafi przez cały sezon ukrócić rozrzutności u swoich defensorów.


Podsumowanie 22 kolejki

Najwięcej sytuacji bramkowych: 24 (Newcastle Jets)

Najszybsza bramka: Roy Krishna (Phoenix) – 12′ minuta

Najpóźniej zdobyta bramka: Mitchell Duke (Wanderers) – 86 minuta

Nietypowa statystyka: Brisbane Roar ostatni raz zdołało wygrać na Marvel Stadium (Melbourne) we wrześniu 2008 roku.

Największa frekwencja: 16 357 (Marvel Stadium, Melbourne)

Najmniejsza frekwencja: 6 261 (Leichardt Oval, Sydney)

Najlepsi strzelcy:

 • 15 – Roy Krishna (Phoenix
 • 14 – Adam Le Fondre (Sydney FC)
 • 13 – Andy Keogh (Glory), Kosta Barbarouses (Victory)
 • 11 – Adam Taggart (Brisbane)
 • 10 – Ola Toivonen (Victory)
 • 9 – Craig Goodwin (Adelaide)
 • 8 – Chris Ikonomidis (Perth), Oriol Riera (Wanderers), David Williams (Phoenix)

Najlepsi asystenci:

 • 8 – James Troisi (Victory), Matthew Millar (Mariners)
 • 6 – Milos Ninkovic (Sydney), Roly Bonevaccia (Wanderers), Sarpeet Singh (Phoenix),
 • 5 – Neil Kilkenny (Glory), Craig Goodwin (Adelaide), Terry Antonis (Victory), Eric Bautheac (Roar), Brandon O’Neill (Sydney), Keisuke Honda (Victory)

Najwięcej żółtych kartek:

 • 9 – Alex Rufer (Wellington)
 • 8 – Daniel Bowles (Brisbane),
 • 7 – Aiden O’Neill (Mariners), Harrison Delbridge (City),
  Jacob Pepper (Brisbane), Shane Lowry (Glory), Eric Bautheac (Roar), Andrew Durante (Phoenix)

Najwięcej czerwonych kartek:

 • 2 – Kalifa Cisse (Mariners)

Jedenastka kolejki:

Ben Kennedy (Mariners), Matthew Millar (Mariners), Shane Lowry (Glory), Georg Niedermeier (Victory), Jason Davidson (Glory), Jem Karacan (Mariners), Mandi (Phoenix), Juande (Glory), Jordan Murray (Mariners), Shayon Harrison (City), Kosta Barbarouses (Victory)

Trener: Alen Stajcic (Central Coast Mariners)

Zdjęcie: foxsports.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *