Trzęsienie ziemi na ławce trenerskiej Mariners

Mike Mulvey został zwolniony w trybie natychmiastowym przez zarząd Central Coast Mariners. Do końca obecnej edycji obowiązki tymczasowego szkoleniowca będzie pełnił Alen Stajcic, który pod koniec stycznia w atmosferze sensacji musiał opuścić stanowisko szkoleniowca australijskiej reprezentacji kobiet. Dla klubu z Gosford to szósta zmiana trenera na przestrzenii ostatnich pięciu sezonów.

Mike Mulvey poza drużyną

Według lokalnych mediów do zwolnienia angielskiego trenera doszło po północy czasu Nowej Południowej Walii. Bezpośrednim powodem miała być wysoka przegrana Mariners przeciwko Wellington, która była jednocześnie drugim spotkaniem w historii A-League o największej ilości goli w trakcie jednego meczu. Nad ranem klub z Gosford wydał krótką informacją prasową, w której poinformował o decyzji bez ujawnania nazwiska następcy.

Czternasta edycja A-League jest dla Mariners katastrofą od pierwszych kolejek. Mike Mulvey w ciągu 21 ligowych spotkań zdołał zremisować trzykrotnie i wygrać tylko raz, gdy w 12 kolejce poprowadził zespół do pierwszej wygranej od 327 dni. Między startem ligi pod koniec października a drugim weekendem stycznia zespół pod opieką Mulveya zdobył tylko 2 punkty, chociaż w letnim oknie transferowym sprowadzono siedemnastu nowych zawodników. Tylko jeden menadżer osiągnął mniej po 21 kolejkach. John Adshead w pierwszym sezonie A-League wywalczył z New Zealand Knights o remis mniej.

Mariners idą nie tylko po „trofeum drewnianej łyżki” dla ostatniego zespołu w tabeli, ale siłą rozpędu mogą stać się jeszcze najbardziej dziurawą obroną w historii A-League. Żaden ze składów w poprzednich edycjach nie zdołał na tym etapie sezonu stracić 56 goli.

Alen Stajcic w Gosford

Klub w ostatnich pięciu kolejkach czternastego sezonu poprowadzi Alen Stajcic. „Chciałbym podziękować władzom Central Coast Mariners za zapewnienie mi tej szansy.” – powiedział. „To klub o bardzo bogatej historii, któremu wszyscy chcieliby przywrócić blask. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że czeka nas ciężka praca, którą właśnie zaczynamy. Lubię wyzwania i nie mogę się doczekać, aby się z nimi zmierzyć.” Stajcic dwukrotnie był wybierany na trenera roku W-League w sezonach 2010/11 i 2013/14, gdy trenował żeńską kadrę Sydney FC. 

Kiedy się potykasz, masz tylko dwie możliwości: zostań na podłodze lub wstań i walcz.” – dodał były trener kobiecej reprezentacji Australii, z której został zdymisjonowany po 5 latach jej prowadzenia, gdy zawodniczki oskarżyły go o wprowadzanie złej atmosfery w pracy.

Zawsze jest nadzieja. Skład na papierze jest solidny. Jeśli się zastanowić nad meczami, w których wyglądali naprawdę dobrze, nad momentami, w których prowadzili, to tabela nie jest odzwierciedleniem tego, jak grali. Ta drużyna jest w tej chwili na ostrym zakręcie. Przez jakiś czas była tylko wykolejona. Chodzi o to, aby ten zespół uwierzył w siebie. Na papierze jest tak wiele możliwości i jakości. Teraz trzeba to tylko przenieść na boisko.” – zakończył.

Rola Stajcica w Mariners

Dyrektor sportowy Mike Phelan (i asystent Solskjaera w United) wyjaśnił na konferencji zadania nowego szkoleniowca. „Rozmawiając z Alenem i zarządem, zgodziliśmy się co do dwóch kluczowych elementów, które musimy zapewnić w ciągu najbliższych sześciu tygodni – stabilność i harmonia. Szukaliśmy menedżera, który mógłby przejąć ster w decydującym okresie. Zdajemy sobie sprawę z zalet, jakie posiada Alen, a klub jest przekonany, że będzie mógł z nich w pełni skorzystać.” – powiedział na konferencji prasowej.

Jego rolą jest zapewnienie stabilizacji, połączenie na nowo graczy i sztabu. Będzie z nami do końca sezonu, by pomóc odbudować naszą pozycję. Pod koniec ocenimy sytuację, ale rola Alena w tej chwili polega na pobudzeniu zespołu na finiszu rozgrywek. W tym okresie jeszcze wrócimy do rozmów o przyszłości.” – zakończył spekulacje o pozostaniu Stajcica na stanowisku trenera.

Zdjęcie: foxsports.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *