Wellington Phoenix z nowym trenerem

Mark Rudan został mianowany nowym trenerem Phoenix. Do Nowej Zelandii przeszedł z Sydney United 58, zespołu z regionalnej ligi stanu Nowa Południowa Walia. Po raz pierwszy w swojej karierze poprowadzi drużynę z A-League. Kontrakt będzie obowiązywał przez 2 sezony.


Po marcowym zwolnieniu Darije Kalezica (tylko 4 wygrane w 21 kolejkach) zespół tymczasowo objął Chris Greenacre, który nie posiadał jednak licencji pro, koniecznej dla każdego zagranicznego trenera w A-League. W ostatnim czasie o klubie z Nowej Zelandii słyszało się wyłącznie w kontekście sprzedaży licencji na grę w A-League i kolejnych odejść zawodników z podstawowego składu. W klubie zostało 11 zawodników z ważnymi umowami na kolejny sezon. Zatrudnienie Rudana i sprzeciw Federacji wobec planów odsprzedania praw do występów w lidze może sugerować, że zawodnicy The Nix pojawią się w kolejnym sezonie.

Mark Rudan nowym trenerem The Nix

Chciałbym podziękować przedstawicielom Wellington Phoenix za szansę.” – powiedział Rudan. „Phoenix posiada reputację zespołu, który daje młodym piłkarzom z Australii i Nowej Zelandii możliwość debiutu w A-League, a teraz sam jako trener dostaję szansę poprowadzenia swojej pierwszej drużyny w A-League.

Rudan zamierza przekształcić Phoenix w zwycięski klub. „W drużynie jest ogromny potencjał, trzon zespołu tworzy grupa doświadczonych graczy A-League, a do tego utalentowana młodzież, mamy też zapewnione fundusze na nowych zawodników.” – powiedział Rudan. „Klub zorganizował świetny plan przygotowawczy, w którym już zarezerwowano sparingi w Azji i Australii. Nie mogłem być bardziej podekscytowany nadchodzącym sezonem.

Prezydent Phoenix, Rob Morrison, dodał, że Rudan jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, który ma wszelkie predyspozycje do poprowadzenia zespołu na wysokie miejsce w A-League. „Opinie na temat Marka od osób, z którymi rozmawialiśmy, a wśród nich był jedne z najbardziej szanowanych i doświadczonych nazwisk w australijskim futbolu, były doskonałe. Wszyscy podkreślali, że jest utalentowanym trenerem, menedżerem i zdecydowanym liderem.” – powiedział Morrison.

Mark jest ekscytującym trenerem nowej generacji, który przyniesie świeżą energię, skupienie i dyscyplinę grupie grającej w klubie, a on nie może się doczekać, by naznaczyć swój ślad w A-League. Jesteśmy klubem uważanym za chłopców do bicia, nie możemy tego uniknąć, musimy walczyć o wszystko. Chcieliśmy kogoś, kto kupiłby to, co klub ma do zaoferowania i jest w stanie poprowadzić zespół do walki. Uważamy, że Mark jest właśnie tą osobą .”

Mark Rudan, przed podjęciem wyzwania w Nowej Zelandii, był jednym z ekspertów Fox Sports.

Mark Rudan na boisku

Karierę zawodnika zaczął w sezonie 93/94, gdy w barwach Sydney United grał w regionalnej lidze stanowej Nowej Południowej Walii. Był wicekapitanem drużyny, która nie przegrała meczu w kwalifikacjach do Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 1995 roku. Na samym turnieju rozegrał 3 z 4 spotkań. Australia z Markiem Viduką w składzie odpadła w ćwierćfinale z Portugalią.

Kolejnym klubem Rudana było Northern Spirit z zachodnich przedmieść Sydney. Następnym przystankiem była Alemannia z niemieckiego Aachen, gdzie skompletował 15 występów w latach 2000-2002.

Przed powrotem do Australii zahaczył o Chiny i tamtejsze Nanjing Yoyo. Po jednym sezonie spędzonym ponownie w Sydney United wybrał ofertę malezyjskiego Public Bank, w którym rozegrał 21 meczów. 

Najlepiej znanym jest z czasów gry dla Sydney FC. Debiut w A-League zaliczył w 2005 roku. Rudan pozostał z zespołem Sky Blues przez trzy sezony, gdy pojawił się błękitnej koszulce 61 razy, strzelając w tym okresie 6 goli. Jego naziwsko było jednym z pierwszych, które umieszczono w klubowej Galerii Sław w 2015 roku. Wśród ultrasów doczekał się przezwiska „Big Blue Man„. Opuścił Sydney pod koniec 2007 roku, aby zagrać w Japonii, tym razem dla Avispy Fukuoka.

Z Azji przeniósł się do szwajcarskiego FC Vaduz, a po niecałym roku zdecydował się na powrót do A-League, by skończyć karierę w Adelaide United. Sezon 09/10 był ostatnim w karierze Rudana, który skompletował  19 występów na czerwono, zanim ogłosił zawieszenie butów na kołku.

Na pozycji defensora rozegrał ponad 350 spotkań na trzech kontynentach. Grał nie tylko w Australii, ale także w Niemczech, Chinach, Japonii, Malezji i Szwajcarii.

Mark Rudan na ławce trenerskiej

Pierwszy klubem, który Rodan poprowadził samodzielnie był Rockdale City Suns z ligi stanowej Nowej Południowej Walii, do którego dołączył w 2011 roku. Dwa lata później Rudan przeszedł do Sydney United 58, klubu, w którym grał najwięcej w swojej karierze zawodowej. W inauguracyjnym sezonie zdobył mistrzostwo sezonu zasadniczego, po czym wygrał rundę finałową. Został trenerem roku 2013 w lidze stanowej Nowej Południowej Walii.

Powtórzył ten sukces w 2016 roku, wygrywając ligę z przewagą 9, a w finale pokonał Edgeworth Eagles 4-1. Rudan zrezygnował ze swojej roli w Sydney United 58 pod koniec 2016 roku, aby objąć stanowisko asystenta selekcjonera Australii do lat 20. Do Sydney United 58 powrócił w 2017 roku po zaledwie trzech meczach rozegranych przez klub w stanowej lidze. Wyjechał na koniec sezonu, oddając miejsce byłemu Socceroo, Jasonowi Culinie.

Zdjęcie: a-league.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *