Znany niemiecki piłkarz zostaje trenerem Wanderers

Markus Babbel zastąpił na ławce trenerskiej Josepa Gombau, zwolnionego z Wanderers po zakończeniu sezonu 17/18. Umowa z klubem z Zachodniego Sydney będzie obowiązywała przez 3 lata.


Babbel rozegrał 51 spotkań w barwach reprezentacji Niemiec, w której wygrał Mistrzostwa Europy w 1996 roku. W piłce klubowej zdobył trzy tytuły mistrza Bundesligi z Bayernem Monachium, grał też w Hamburgu i Liverpoolu, z którym sięgał po Puchar Anglii, Puchar Ligi i Puchar UEFA. Karierę trenerską rozpoczął w 2007 roku.

Kariera Markusa Babbela na ławkach trenerskich

Były obrońca obejmuje Wanderers po doświadczeniach w sztabach szkoleniowych w Niemczech i Szwajcarii. Zaczynał w VfB Stuttgart, z którym zajął 3 miejsce w 2009 roku i odpadł w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Rok później wprowadził Herthę Berlin do Bundesligi. W 2012 roku prowadził Hoffenheim, które zwolniło Niemca w powodu niezadowalających wyników. Po dwóch latach przerwy w zawodzie objął posadę w szwajcarskiej Lucernie, gdzie trenował m.in. podstawowego napastnika Socceroos, Tomiego Jurica. W Berlinie spotkał za to Nikitę Rukavytsya, innego reprezentanta Australii.

Babbel w roli trenera najlepsze statystyki osiąga w swoich pierwszych sezonach prowadzenia klubów. Pierwszy rok w Stuttgarcie zakończył z rekordowym wynikiem 70% wygranych meczów, który w kolejnym sezonie spadł do zaledwie 13%. Podobnie wyglądały wyniki w Berlinie – 67% (ale w drugiej lidze) i 23% po awansie do Bundesligi. Z kolei ligę szwajcarską w drugim roku prowadzenia klubu zakończył na 3 miejscu, a w debiutanckim i ostatnim sezonie swojej obecności umieszczał klub na 5 pozycji.

Markus Babbel nowym trenerem Wanderers

Babbel zostaje trzecim trenerem w historii Wanderers po pięcioletniej kadencji Tony Popovica i burzliwym roku pod wodzą Josepa Gombau.

Prezes klubu, Paul Lederer, powiedział, że nominacja Babbela jasno wskazuje na przyszłe cele zespołu z Zachodniego Sydney. „Dzisiaj złożyliśmy oświadczenie o naszej przyszłości i jestem bardzo dumny z ogłoszenia Markusa Babbela jako naszego nowego głównego trenera. W ciągu najbliższych 18 miesięcy będziemy mieć ukończony nowy obiekt treningowy, otworzymy nasz nowy stadion, a klub będzie gotowy do wielkich celów. Posiadanie trenera takiego jak Markus, który jest zaangażowany w klub, sprawi, że będziemy liczącą się siłą w lidze, gdy będziemy starali się zdobywać trofea, wracać do Azjatyckiej Ligi Mistrzów i rozwijać naszą markę nie tylko w Australii, ale także na arenie międzynarodowej jako klub piłkarski.

Wanderers nie zakwalifikowali się do serii finałowej, kończąc sezon 17/18 na siódmym miejscu po przegranej z Adelaide United w ostatniej kolejce.

Zdjęcie: fourfourtwo.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *